• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Bayburt Demirözü Köyü

İlçemizin Tarihi


   İlçemiz İ.Ö. 3000-2000'li yıllara dayanan bir geçmişe sahiptir. Yöremizde bilinen en eski halk İ.Ö. 1500'lerde yaşayan Azizi ve Ayyaş'lardır. Tarihte ilk yerleşmeler Bayrampaşa Köyü'nün batısındaki Evcikler Tepesi Höyüğü ve Gökçeler Kasabası içindeki (Pulur) Höyüğü'dür. Bu höyükten alınan katman kesitlerinde rastlanan karbon ve kül dokuları ilk Tunç Çağı'nda Pulur Höyüğü'nün bir yangın geçirdiğini göstermektedir. Daha sonraki katmanlardan elde edilen bulgularda İ.Ö. 1000'de çanak çömlek kullanıldığını göstermektedir.


   Yöre; Urartu, Kimler, İskitler, Med, Pers, Pontus, Roma, Bizans, Arap, Selçuklu ve Osmanlı idaresi altına girmiştir. Osmanlı kayıtlarına göre yörede Müslüman, Ermeni ve Rum halklarının yaşadığı Osmanlı kayıtlarından anlaşılmaktadır.

   Yöre, 1410'da Karakoyunlu'ların, 1467'de Akkoyunlu'ların egemenliği altına girdiği bilinmekte olup, 1473'de Fatih Sultan Mehmet'in Otlukbeli Savaşı'nın geçtiği alanın büyük bir bölümü Demirözü İlçesi sınırları içerisindedir.

   Cumhuriyet kurulmadan önce bucak merkezi olan ilçemiz, 1968 yılında Belediye olmuş, 4 Temmuz 1987 gün ve 19507 sayılı resmi gazetede yayınlanan 3392 kanunla ilçe olmuştur.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret7525
Hava Durumu
Anlık
Yarın
17° 7°
Facebook Grubumuz
Saat